TOEIC Kursu

Akademik Tercüme

TOEIC SINAVI NEDİR?

TOEIC sınavı nedir? TOEIC sınavı, yani “Test Of English for International Communication”, TOEFL sınavını da geliştirmekte olan ETS’nin İş İngilizcesi seviyesini belirlemek için hazırlamış olduğu bir yabancı dil sınavıdır. Ülkemizde de oldukça saygın pek çok firma tarafından talep edilen ve kullanılan bu sınava her sene yaklaşık olarak 6 milyon insan girmektedir.

TOEIC formatı nasıl?

TOEIC sınavı nedir? TOEIC formatı nasıldır? TOEIC sınavı dinleme ve okuma bölümlerinden oluşmakta olan bir sınavdır. Her bir bölümde çoktan seçmeli olarak 100 adet soru bulunmaktadır yani 2 bölümden oluşmakta olan sınavda toplam 200 adet soru cevaplanması beklenir.

Dinleme bölümü içerisinde adaylara gösterilmiş olan fotoğraflar ve dinletilen kısa konuşmalar ile alakalı sorular yer almaktadır. Okuma bölümü içerisinde de okuduğunu anlama, cümle tamamlama ve boşluk doldurma gibi birtakım sorular bölümleri bulunmaktadır. Dinleme bölümü için toplamda 45 dakika, Okuma bölümü için de toplamda 75 dakika süre tanınmaktadır;

Sesli bir şekilde dinlenen kısa cümleler ve konuşmalar ile ilgili soruların yer aldığı 4 bölümden oluşan Dinleme bölümü;

– Fotoğraflar: toplamda 20 soru ve 4 şıktan oluşuyor

– Soru-Cevap: toplamda 30 soru ve 3 şıktan oluşuyor

– Kısa konuşmalar: toplamda 30 soru ve 4 şıktan oluşuyor

– Uzun konuşmalar: toplamda 20 soru ve 4 şıktan oluşuyor

Okuma bölümünde yer alan yazılı olarak sunulmuş metinler üstünden sorulara yanıt vermeniz beklenir;

– Eksik Cümleler: toplamda 40 soru ve 4 şıktan oluşuyor

– Hatayı Bulma: toplamda 20 soru ve 4 şıktan oluşuyor

– Okuduğunu Anlama: toplamda 40 soru ve 4 şıktan oluşuyor

Sınavdan alınan en yüksek puan 990 puan olarak belirlenmiştir. TOEIC Sınavının sonuçları 2 yıl boyunca geçerlidir. TOEIC sınavının Konuşma ve Yazma bölümleri de yer almaktadır ancak bu bölümler için ek bir sınava girilmesi lazımdır. Standart TOEIC sınavı yalnızca Dinleme ve Okuma bölümlerinden oluşmaktadır.

TOEIC nerede kullanılır?

– Bilhassa iş dünyasında; çeşitli şirketler, firmalar bu sınavı kullanmaktadır. İş İngilizcesi seviyesinin belirlenmesi ve belgelenmesi için kullanılmaktadır.

– TOEIC sınavı bankalar tarafından da sıklıkla kabul görmektedir.

TOEIC SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANMAKTADIR?

TOEIC Sınavı nedir? Sınav sonucu ne zaman açıklanmaktadır? TOEIC Sınavı sonuçlarını en kısa zamanda öğrenebilmektesiniz. Fakat elbette bu süre bazen iş yoğunluğu doğrultusunda değişiklik de gösterebilir; 7 ila 10 iş gününü bulur. İstanbul dışında yer alan test merkezlerinde sınava girmekte olan adayların bütün belgeleri kapalı bir zarf içerisinde test merkezlerine yollandığından dolayı belgeler için ilk olarak test merkezi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

TOEIC KAYDINIZI İPTAL EDERSENİZ ÜCRETİN NE KADARINI İADE ALABİLİRSİNİZ?

Eğer ki sınav tarihinden önce sınava girmek istemez ve vazgeçtiğinizi belirtirseniz, yatırdığınız ücretin yüzde 25’ini iade alabilirsiniz.